Atatürk’ü Anlamak! ‬

Samsuna çıkar çıkmaz hemen Havza Mitingi ile halkla derhal temasa geçilmiş ve ne yapılacaksa doğrudan halka anlatılmıştır. Ardından Erzurum, Sivas Kongreleri, Heyeti Temsiliyle Heyetinin teşkili  (Bir nevi bakanlar kurulu), derhal Ankara’da bir meclisin açılması, Kuva-ı Milliye güçlerinin birleştirilmesi nihayetinde düzenli ordunun kurulması.

Atatürk, Samsun’a çıktıktan 2-3 ay içinde iki büyük kongre toplanmış ve 11 ay sonra halkın iradesi ile oluşan Millet Meclisi açılmıştır. Atatürk, kurtuluşun ancak halkın iradesi ile mümkün olacağını biliyor ve bunu daha yolun başında Amasya Tamimin ’de “Milletin istiklâlini, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.” Şeklinde ifade edilmişti. Millet Meclisi açıldıktan sonra Kurtuluş Savaşı ve ülkenin kuruluşu meclis kararlarıyla oluşmaya başladı. Atatürk üç temel prensibi asla terk etmedi, yasallık, açıklık ve halka dayalı olma.

Erzurum Kongresi düzenlenmesi çalışması yapılırken, Atatürk’ün öğrendiği bir bilgi çok canını sıkmıştır. Karakol Cemiyeti adı altında bir yapının kurulduğu, yeraltı faaliyetleri yürüterek Kurtuluş Mücadelesine destek verdiği şeklinde bilgi gelir. Bu cemiyetin halktan Atatürk adına paralar topladığı, kendince hükümler verip insanları cezalandırdığı ve talimatlar dağıttı öğrenilir. Atatürk duyduğu anda derhal kimler tarafından kurulduğunu araştırılmasını ister. Kimsenin böylesi karanlık cemiyetlere itibar etmemesi gerektiğini söyler. Gerekli bilgiler öğrendiği anda Atatürk derhal faaliyetlerine son verilmesi talimatını verir.

Atatürk kurtuluş mücadelesine başlarken izlediği temel yol, alınan kararların halka dayanması. Tek başına kararlar almak yerine heyet halinde kararlar almak temel prensibiydi. Samsun’a çıkışı ve öncesi bütün planları çevresindeki insanlarla istişare etmiş.

Atatürk’ün Karakol Cemiyeti hakkında söyledikleri; “‪Millet bizimle beraberdir. Açık çalışıyoruz ve milletin dediğini yapıyoruz. Böyle dramatik rollerle sahneye çıkanları millet tutmaz.” Karakol Cemiyeti konusunu, Mazhar Müfit Kansu, Erzurum’dan Ölümüne Kadar Atatürk’le Beraber, kitabında etraflıca anlatmıştır.

Atatürk üç ana ilkeyi bize hatırlatıyor. Açık olunacak, yasal olunacak ve millete hesap verilecek.

Nasuh Bektaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir