Kadın Cinayetleri Neden Artıyor

Kadın Cinayetleri Neden Artıyor

2008’de 66 kadın, 2018’de 401 kadın katledildi.

Ülkemizin sıklıkla gündeminde kadına şiddet, kadın cinayetleri, cinsel istismar, taciz, tecavüz ve bu davalarda verilenen kararlar sıkça yer almaktadır.

Şu bilgiyi de yazının başında paylaşalım, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun yayınladığı raporlara göre ayda 30’un üzerinde kadın erkek cinayetiyle ölmektedir. Kadın cinayetleri 2008’den bugüne artan bir grafik çizmektedir. 2008’de 66 kadın, 2011’de 127 kadın, 2015’de 293 kadın, 2018’de 401 kadın, 2019 yılı şuana kadar 402 kadın cinayete kurban gitmiştir.

Son günlerde, erkek cinayetine kurban giden Ceren Damar, Ceren Özdemir’in katledilişi ve katillerine verilmesi gereken cezalar üzerinden tartışmalar başladı.

Araştırma görevlisi Ceren Damar, öğrencisi Hasan İsmail H. Tarafından katledildi. Sanık Hasan İsmail H. Babasının silahı ile cinayeti işlediğini ifade etmiştir. Babası, emekli özel harekât polisiydi. Ceren Damarı katleden Sanık Hasan İsmail H’in avukatı kim oldu? Üniversitede hukuk derslerine giren bir hukuk profesörü aynı zamanda polis akademisinde dersler veriyor.

Sanık Hasan İsmail H’in avukatının yaptığı açıklamalar tepki topladı.  “1- Sevgili lise ve üniversite öğrencisi gençler, üzerinizde otorite kullanma yetkisine sahip olan öğretmen, öğretim üyesi, okutman, araştırma görevlisi vs yüksek not verme veya başka vaadlerle cinsel taleplerde bulunursa sakın sessiz kalmayın. TCK 102/3(b) ye göre 12+6=18 yıl … 2- TCK md. 102/3(b) ye göre 12+6=18 yıl hapis cezası öngörülmüştür, bu ırz düşmanlarına. Otorite kullananın kadın ya da erkek olması arasında fark gözetilmemiştir. Öğrenci de kadın olabileceği gibi erkek de olabilir. Bir çığlık atın yeter, yanınızdayız. 3- Kanunlarımız ırza karşı meşru müdafaaya izin vermektedir(TCK md 35/2) Cinsel saldırı suçunun mağduru, baskılardan bunalmış, başka çıkış yolu bulamamış ise son çare olarak saldırganı öldürmesi durumu, kanunlarımızda cezayı gerektiren bir eylem değildir.

Yine yakın zamanda katledilen Ceren Özdemir’in katilinin suç dosyası kabarık birisiydi. Katil Özgür Arduç, daha önce bir genci ağır yaralamış, hapse girmiş, açık cezaevine alınmış, firar etmiş, tekrar yakalandığında yine açık cezaevine konmuş, bir suçtan sabıkası olan biriydi. Yine firar edip Ceren Özdemir’i katletti.

Bu cinayet üzerine yine tartışmalar başladı, Ceren Özdemir’in katledilmesinde başka oyunlar mı var şeklinde bir tartışma açıldı.

Bir olayın farklı boyutları, iç-dış nedenleri olabilir. Ben bu tartışmaların dışında ülkemizi yönetenlerin ve onlara fikir olarak yakın olanların kadına bakışlarını ve bu yönde söyledikleri sözleri dikkatinize sunuyorum.

Ayrıca Kadın cinayeti, kadına şiddette, taciz, tecavüz ve istismarda uygulanan iyi hal indirimleri ve sosyal medya tepkisiyle değişen yargı kararlarını da özellikle belirtmek isterim.

Bu sözleri söyleyenler Kim? Ve bu sözler toplumda nasıl etki yaratır?

-Kadın ve erkeğin eşit olması fıtrata ters. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 11.12.2018, cnnturk

-Anneliği reddeden kadın eksiktir, yarımdır. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 05.06.2016, Hürriyet

-Anneler, annelik kariyerinin dışında bir başka kariyeri merkeze almamalıdır. Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, 03.01.2015, Hürriyet

-Şimşek’e bakılırsa işsizlik kadınlar yüzünden artıyor. Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, 20.03.2009, Hürriyet

-Kadının fıtratında kölelik var. AKP’nin mv. adayı Uğur Işılak, cumhuriyet.

-O kadın, kız mıdır kadın mıdır? Başbakan Erdoğan, 04.06.2011, cnnturk

-Kadının çalışması fitne fesat ve günah, Cüppeli Ahmet, 10 Eylül 2019, listelist

-Kadının mahremsiz 90 km uzağa gitmesindeki câiz değildir. Nurettin Yıldız, 18 Eylül 2019, T24

-Kadın evdeki biblo gibidir, sosyal hayattan uzak tutulmalıdır. Akit yazarı Ahmet Marankİ, 17-09-2019, İlerihaber

 -Yerel Seçimde Hiçbir Kadın Adaya Oy Vermeyeceğim. Dekanı Prof. Dr. Mehmet Karalı, 19 Kasım 2018, Cumhuriyet

-Örtüsüz kadın perdesiz eve benzer. Perdesiz ev ya satılıktır ya kiralıktır. ilköğretim okulu müdürü Şahin Özdemir, 6 Aralık 2019, onedio (Paylaşımı yapan müdür göreve döndü haberi)

-okullarda başı açık kız öğrenci gördüğünde sinirleniyorum. Bartın İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Demir, 17 Mart 2018, Sözcü

-Siz de mini eteği giyip soyunup laik sistemin ahlaksızlaştırdığı sapıklar tarafından tacize uğrayınca da bas bas bağırmayacaksın”(Özgecan Aslan’ın katledilmesi üzerine söylediği söz), Nihat Doğan, 19.02.2015, Hürriyet

-Seküler dünyanın dünyasallaşma rüzgârına kapılmasaydı. Dinlerin teselli gücünden faydalansaydı hastalığı düşman gibi görmezdi! (Kanser hastası Neslican Tay ölümü üzerine) Üsküdar Üniversitesi Rektörü Nevzat Tarhan, 22 Eylül 2019, T24

-Bir kadın çalışmayı tercih ederek fuhuşa hazırlık yapmış olur! Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nureddin Yıldız, 05 Aralık 2014, T24

-Kahkaha atan kadın iffetsizdir! Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 28.07.2014, Birgün

-Hamile kadının sokakta dolaşması terbiyesizliktir. Ömer Tuğrul İnançer, 25.07.2013, Odatv

-İş isteyen kadına garip cevap, “Evdeki işler yetmiyor mu?” Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, 12.03.2009, Hürriyet

Kadınlar hakkında bu ifadeleri kullananlar ülkemizi yönetenler veya onlarla yakınlığı herkesçe bilinen kişiler olduğunun altını çiziyorum. Yazının başında verdiğim kadın cinayetleri rakamlarını hatırladığımızda 2008’de 66 kadın cinayeti sayısının 2018’de 401’e yükseldiğini görmüştük. Yine bu süreçte iyi hal indirimleri ve sosyal medya tepkisiyle değişen yargı kararlarına değinmiştim.

Başka bir konu özellikle eğitim sistemi ve anlayışında yaşanan değişikler. 8 yıl zorunlu eğitimin 4+4+4 şeklinde değiştirilmesi sonucunda özellikle kız çocuklarının okuldan uzaklaştığı raporlarla da doğrulanmıştır. Açık lise, ortaokul uygulamaları da örgün eğitimden uzaklaşmaya yol açmıştır. Ayrıca eğitimde bilimsel anlayıştan uzaklaşıldığı da görülmektedir.

Genel tabloya baktığımızda eğitim, siyasi tutum ve kadına bakış açısının kadına şiddeti etkilediği görülmektedir.

İki konu üzerinden dönemin bakışını daha görünür kılmaya çalışacağım. Bu durum genel olarak birçok davada önümüze çıkmaktadır.

Hatırlarsınız bir baba öz evladının canına kıymıştı. Bu cinayet göz göre göre geliyorum diye haykırmıştı ve maalesef sonunda baba çocuğunu katletti. Eşini cezalandırmak için çoğunu katletti. Bu baba defalarca şikayet edildiği halde işlem yapılmadı, çocuğunu öldürmeye kalktı yine işlem yapılmadı ve en sonunda öz çoğunu katletti. Gözaltındayken son telefon hakkıyla eşini arayıp tehdit etti.

Bir başka konu Manisa’da askeri birlikte arka arkaya zehirlenme vakası oldu. Yemek temin edilen firma daha önce iki kurumdan benzer nedenlerden dolayı ihalesi iptal edilmiş. Şirket hızlı büyüyor, sürekli ad değiştiriyor, yemek verdiği askeri birlikte bir ay içinde dört defa zehirlenme vakası yaşanıyor ve en sonunda yetkililer devreye giriyor. ( 19-06-2017, İlerihaber.org ilgili haberler dizisi)

Son iki örnekte görüyoruz ki, yargı, emniyet ve idarenin zamanında yapmadığı işlemlerden dolayı insanlarımız zarar görüyor. Zarar gördüğünde dahi toplumsal tepkiye göre hukuki karar tesis ediliyorsa kadın cinayetleri neden artıyor. Taciz, tecavüz, istismar vakaları neden daha çok duyar olduk sanırım daha iyi anlıyoruz.

Nasuh Bektaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir