AKP’den Kitlesine Ağır Sansür

AKP’den Kitlesine Ağır Sansür

AKP’nin kitlesine uyguladığı ağır sansürü aşıp, o kitleye de gerçekleri ulaştırmak zorundayız.

AKP resmi karar, yazışma, açıklamaları olduğu gibi değil, bilinmesi istediği şekilde kitlesine ulaştırıyor. Hükümetin yaptığı her açıklama, görüşme değil, bilinmesini istediklerini iletiyorlar.

Örnek, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a mektup gönderiyor. Macron cevaben mektup gönderiyor. AKP, bunu kitlesine Macron’dan Cumhurbaşkanımıza mektup diye iletiyor. Asıl gerçeği küçük bir dipnot gibi yazılı haberin en altına koyuyorlar. Sözlü haberde söylemiyorlar zaten.

Cumhurbaşkanı Erdoğan borcumuzu, yüksek faizle dış borç alarak ödemek yerine, kendi kaynaklarımızla ödeme imkânı bulmalıyız diyor. Bu açıklama kitleye ulaştırılmıyor ama İMF’ye borç verecektik dediği konuşması 24 saat hatırlatılıyor.

Borçlar, bütçe açıkları, bütçe faiz ödemeleri, kitleye asla iletilmiyor. Yerine diğer ülkelere, AKP’nin bol keseden yaptığı yardımlar iletiliyor. Halkta böyle bir durumda borcumuz olamaz zaten diye düşünüyor.

Yol, köprü, tünel hizmetleri anlatılırken asla fiyatı, garanti geçiş şartları, finansman şekli, işletme şartları bunlara asla değinmiyorlar. Bunları haberlerin içinde küçücük dipnotlarda ya veriyorlar ya da vermiyorlar. Sözlü haberlerde zaten değinmiyorlar.

En büyük sansürü davalarda yapıyorlar. Kendileri istedikleri kişiyi her suçla rahatça suçluyorlar, yüzlerce medya ile her iftirayı atıyorlar, kamu görevlileri baskı altına alıyorlar.

Bir gözaltı, bir tutuklama yaptırdılar mı tamam bütün suçları işlemiş ilan ediyorlar. Kişinin asla kendini savunma imkânı ve savunmasının iletme imkânı da yok. Sonrası tüm iddialar boş çıksa bile kitle artık o kişiyi suçlu ilan etmiş oluyor. (19 Yılda yüzlerce yaşandı)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir