NBŞ ve Palm Yağı kanserojen iki madde.

Yüzlerce kalem gıda ürününde kullanıyor. Türkiye kendine yetecek ve ihraç edebilecek kadar, doğal ve sağlıklı pancar ve şeker, zeytin, ayçiçek, fındık, pamuk, soya ile bitkisel ve hem de hayvansal yağ üretme kapasite sahip olduğu halde.

NBŞ ve Palm Yağı dediğimiz kanserojen iki maddeyi ithal ediyoruz. Bu iki zehirli maddeyi gıdalarda kullanıyoruz. Palm yağı ve NBŞ’li gıda ürünlerini ithal ediyoruz ve satışına izin veriyoruz.

Baktığımızda Avrupa ülkeleri, NBŞ ve palm yağı kullanımına karşılar. Çok sınırlı şekilde izin verilen ülke ve alanlar var. Palm yağı Malezya ve Endonezya’da üretiliyor. Bangladeş, Mısır, Nijerya, Tunus, İran, Pakistan, Suudi Arabistan, Türkiye tarafından tüketiliyor.

Ülkemizde palm yağının kişi başına tüketimi 3.5 kg’dır. Palm yağının ithalatında düşük vergi uygulanıyor. EFSA, palmiye yağının 200 dereceden yüksek ısılarda rafine edilmesi halinde, diğer bitkisel yağlardan daha çok kanserojen madde ortaya çıkarttığını açıkladı.

NBŞ’nin en büyük tedarikçisi bilindiği gibi ABD’li Cargill şirketi, ikinci en büyük tedarikçi Amylum şirketi. 2019-2020 NBŞ kotası 5 Şubat 2019 tarihli resmi gazete kararı. 67.500 ton NBŞ kotasının 50600 tonunu Cargil ve Amylum sağlıyor.

AB ülkeleri NBŞ konusunda oldukça hassas. Doğal şeker üretebilen ülkelerin NBŞ kullanımına izin vermezken, doğal şeker üretemeyen ülkelerde ise gıda dışında ve çok sınır olmak üzere kullanımına izin veriyor. Almanya’da kota %1.69’dur.

Ülkemizde NBŞ kotası %10 sonra %15 seviyelerine çıkmıştı. Bu oran diğer ülkelere bakıldığında çok yüksek orandı. En nihayetinde 2018 yılında %10 ‘dan %5 ‘e düşürüldü. En son %2,5’e düştü. Ülkemiz doğal şeker üretebilecek kapasiteye sahipken, NBŞ’nin tamamen kullanımı yasaklanmalıdır.

Çok konuştuğumuz NBŞ’nin zararları nedir? NBŞ Fruktoz içerir. Fruktoz, glikozdan daha tatlıdır; bu nedenle başta çocuklar tarafından tüketilmesi ve damak tadının şekerli ürünler doğrultusunda gelişmesi daha kolay olmaktadır.

NBŞ de yer alan fruktoz ve glukozmonomer halindedir (glikoz ve fruktoz bağları serbesttir) bu nedenle çok hızlı bir şekilde kana geçer. Pancar şekerinde glukoz ve früktoz disakkaritdisakkarit yani bağlıdır. Emilmek üzere monomer haline geçebilmesi için sindirme uğraması gerekir.

NBŞ’li ürünlerle aşırı miktarda fruktoz alınmakta bu durum da metabolizmada anarşiye yol açmaktadır. NBŞ karaciğerde yağlanma riskini artırıyor. NBŞ yemek yeme davranışlarını bozabiliyor ve insülin salgılatmayarak tokluk hissi hormonunu uyarmadığı için aşırı yemeye neden oluyor

Fruktoz glikozdan farklı olarak ürik asit artışına neden olur ve gut nefriti riski artar. Çeşitli kanser türleri (kolon kanserleri, kadınlarda meme kanserleri gibi) obezite artışı nedeni ile artmaktadır.

NBŞ içerisinde yer alan fruktoz ile meyvelerde yer alan fruktoz farklı düşünülmelidir. Meyve içerisinde fruktoz dışında posa, çeşitli polifenoller ve fitokimyasallar bulunmaktadır

NBŞ fruktoz metabolizmasının farklı olması nedeniyle insülin direnci, obezite ve şeker hastalığına yol açacağı yönündeki bilimsel kanıtlar artmaktadır. NBŞ üretim aşamalarında civa ve karbonil bileşikleri bulaşı olabildiği yönünde yayımlar bulunmaktadır.

Nasuh Bektaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir